
DIABETIČNO STOPALO
Bolnik s sladkorno boleznijo mora svoja stopala negovati še z večjo previdnostjo, saj se lahko s pravilno nego stopal izogne marsikateri nevšečnosti, kot so kurje oko, otiščanci, trde pete in vraščeni nohti.
Sindrom diabetičnega stopala je zaplet sladkorne bolezni s prizadetostjo živčevja v nogah (neuropatijo), motnjo prekrvavitve stopal (ishemijo) in okužbo, ki pripelje do uničenja tkiva, katerega končna posledica je gangrena oziroma odmrtje tkiva. V najhujšem primeru se lahko za posameznika konča z amputacij prizadetega dela. Zapleti in bolezenski znaki, ki povzročajo diabetično stopalo so tudi spremembe oblike stopala in omejena gibljivost sklepov.
Za bolnika s sladkorno boleznijo so zelo pomembni pravočasni obiski pri osebnem zdravniku, saj je za učinkovito zdravljenje te bolezni pomembno sodelovanje oziroma zdravstveno vzgojno delo z bolniki, vsakodnevna nega, pregledovanje nog oziroma obisk pri pedikerju, ter ustrezna obutev.
Najpogostejši znaki diabetičnega stopala so:
- rdečina
- oteklina
- razjeda na stopalu
- gnojni izcedek ali rdečina v okolici nohtov
- hladna stopala z modro-vijoličastimi lisami
- nesenzibilnost v nogah
Ker moramo diabetičnemu stopalu posvečati še večjo pozornost je pravočasen obisk pri pedikerju lahko zelo pomemben, predvsem pa dobra preventiva pred možnimi zapleti. Zato ne odlašajte in pokličite Pedikura Urška in se naročite na svoj termin.